Desert Operations recenzja

Przeglądarkowa gra wojenna, która już wiele lat istnieje na polskim rynku Free to Play. Rządzimy jednym z państw, by skutecznie rywalizować o surowce i pieniądze z innymi graczami.

desert_operations_scr_2
Graj za DARMO

Gry przeglądarkowe strategiczne najczęściej polegają na zarządzaniem własnym miastem lub państwem i walkę o pieniądze czy prestiż. Wszystkie mechanizmy opierają się na upływającym czasie, który jest istotnym elementem każdej z tych gier. Desert Operations nie różni się specjalnie od często spotykanych gier tego typu, które za każdym razem, bazują na tym samym – dostajemy miasto, rozbudowujemy je, potem przygotowujemy armię i tłuczemy innych graczy (albo oni nas). I tak w koło Macieju. Desert Operations to strategia studia Looki, która jest zbliżona do innych ich produkcji, czyli Wargame 1942 i Romadoria. Czy jest się czym zachwycać? Wszystkie wymienione gry są praktycznie takie same, a różnią się jedynie drobnymi szczegółami, związanymi z pewnymi drobiazgami. Desert Operations przenosi nas w czasy dzisiejsze (czyli w sumie nigdzie nas nie przenosi…), w którym będziemy rządzić całym państwem.

desert_operations_scr_1

Całym? W praktyce miastem, na które mamy dość dyskusyjny wpływ. Konstruujemy budynki, rozwijamy zaplecze gospodarcze, a wszystko po to, by być gotowym na wojenkę z innymi graczami. Jednostki są bardzo fajne i w końcu możemy przebierać we współczesnych zabawkach pól bitew. I tak, będziemy nie tylko rekrutować/produkować jednostki naziemne, ale także i morskie. Najbardziej podstawowa jest piechota, potem wozy opancerzone, następnie czołgi czy artyleria; jednostki morskie to różne jednostki z lotniskowcami i pancernikami na końcu drogi. Wyszkolenie naszej armii, nie jest szybkim procesem, a już na pewno drogim, dlatego musimy być na niego dobrze przygotowani. Biorąc pod uwagę upływ czasu w grze, trzeba długo czekać – gra jest z pewnością dla ludzi wyjątkowo cierpliwych. Opcje czatu pozwolą wam zorientować się w grze i poznać kilku polaków i to chyba jedna z nielicznych zalet tej gry strategicznej na przeglądarkę.

desert_operations_scr_4

Warstwa audiowizualna, nie rozpieszcza, a najzwyczajniej szokuje swoją szarzyzną i archaizmem. Gra po prostu nie wygląda dobrze. Szarością po prostu wali po oczach. Porównywanie wyglądu Desert Operations do najnowszych strategii Free to Play, to praktycznie koniec dyskusji – wystarczy rzut oka na Settlers Online i Anno Online, a przechodzi nam ochota na rejestrację. Nawet w stosunku do starszych, porównywalnych wiekiem gier, Desert Operations spisuje się słabo. Nie wierzycie? Zobaczcie Imperia Online, a sami się przekonacie.

desert_operations_scr_3

Mikropłatności, czyli waluta premium, to cenne diamenty, które pomagają przełamać wszystkie możliwe bariery w grze. Analogicznie, jak w przeglądarkowych strategiach, istnieje okazja na wspomaganie normalnego procesu rozwojowego, przy pomocy prawdziwych pieniędzy. Ich wpływ jest gigantyczny i to na wszystko, ale przyglądając się jakości Desert Operation, zdecydowanie nie zachęca do jakichkolwiek zakupów w wewnętrznym sklepie. Oczywiście, wszystko i tak jest w waszych rękach, warto jednak zwrócić uwagę, że czasami lepiej poczekać i dopiero potem wydawać pieniądze. Po co żałować zakupów na wyrost? Wiem, ponieważ już to nie raz przerabiałem…

Graj za DARMO

ZALETY OCENA GRYOcena
Zalety Osadzona we współczesności strategia online, jakich nie ma zbyt wiele
Zalety Całkiem fajne jednostki
Zalety Prostota, wygoda i Polska wersja językowa
WADY
Zalety Kopia innych gier od studia Looki, która nie wprowadza zbyt wiele do gatunku
Zalety Niezbyt porywająca rozgrywka z przestarzałymi rozwiązaniami

NASZA OCENA
Nie wiem co myśleć pozytywnego na temat Desert Operations. Wiekowa gra, która kopiuje Wargame 1942 i Romadoria (w sumie te gry kopiują siebie nawzajem), nie przedstawia specjalnej wartości współczesnym graczom. Staram się wybierać najlepsze gry przeglądarkowe, więc wolę sięgnąć po Settlers Online lub nieco starszy Grepolis. Desert Operations? Może czas na emeryturę?