Firefall recenzja

Połączenie MMORPG oraz darmowej strzelanki online? Ta nietypowa kombinacja to pomysł na Firefall, który oferuje otwarty świat i masowe eventy online!

firefall_scr_1
Graj za DARMO

Studio Red 5, które stoi za produkcją Firefall, zostało założone przez byłych pracowników studia Blizzard. A że maczali palce w World of Warcraft i innych produkcjach tego legendarnego studia, to warto pochylić się nad ich próbą zaistnienia na rynku Free to Play – Firefall! Ambitne połączenie MMORPG i strzelanki, w kolorowej oprawie graficznej przywołującej na myśl produkcje Anime. Firefall przenosi nas w niedaleką przyszłość, zaraz po światowej katastrofie, która zdewastowała większość kuli ziemskiej. Najpierw uderzenie asteroidy, a potem katastrofa statku kosmicznego, sprowadziły na świat pożogę i zniszczenie. Chaos spotęgowały rządy różnych państw, które wykorzystały ten czas na atak innych terytoriów – gorzej być chyba nie mogło. Nietypowo zaczynany od stworzenia własnej postaci – identycznie, jak w grach MMORPG.

firefall_scr_2

Otwarty świat prezentuje się nadzwyczaj dobrze, może przypominać World of Warcraft, ale jest troszkę mniej kolorowy. Firefall opiera się na silniku Offset, który radzi sobie całkiem nieźle na komputerach o bardzo różnej specyfikacji. U mnie, wyglądało to ładnie, a testowałem grę na laptopie – oczywiście ustawienia graficzne, czasami można zmniejszyć. Pierwsza misje spektakularnie wprowadza nas w fabułę – podobnie, jak intro – podczas, której dowiadujemy się szczegółów wojny z insektami Aranhas i Wybrańcami. Te obce rasy są głównym wrogiem podczas rozgrywki. W Firefall są także klasy postaci, ale są one w 100% uwarunkowane od wariantów pancerza – wymieniamy pancerz, wymieniamy klasę. Aktualnie jest ich pięć: Zwiadowca, Szturmowy, Inżynier, Pancernik i Biotech. Istotne jest, że zdobywane doświadczenie, kierowane jest nie na postać, a na wybrany pancerz. Wraz z wyborem danego kombinezonu, postać otrzymuje unikalne uzbrojenie wraz z umiejętności i ekwipunkiem.

firefall_scr_4

Producenci chwalą się, że gracze mogą partycypować w masowych bitwach, nawet na kilkuset graczy. Co poza tym jest do roboty w samej grze? Jak w grach MMORPG, skupiamy się na wykonywaniu zadań, ale nie należą one do szczególnie wyszukanych. Zabij tyle i tyle stworów, wysadź ich gniazda, dostarcz to i to, tam i siam – wszystko już praktycznie przerabialiśmy. Oczywiście, zawsze można połazić po świecie i nie przejmować się fabułą i misjami. Nie jest to jednak świat ciągłej wojny, jak Planetside 2. Tutaj czasami pojawia się problem, że gra ma raczej dość lokalny charakter, a ilość graczy nie jest tak masowa, jak się może wydawać na początku. Na pewno byłoby nieco przyjemniej, gdyby twórcy postarali się o jakiś rozbudowany model PvP, a nie koniecznie nacisk na kampanie oraz kooperację…

firefall_scr_3

A jak tam uwielbiane przez nas mikropłatności? Nie najgorzej, jak to z resztą w strzelankach. Można przejść obok nich i – na przykład – nie kupować części dodatków i fryzur. Korzystne byłoby wykupienie kilku bonusów zwiększających zdobywanie punktów doświadczenia, ale nie koniecznie trzeba to robić. Czasami warto poczekać i pomyśleć nad tym, czy się opłaca czy też nie. Dlatego sugeruje wam najpierw porządnie pograć w Firefall, a dopiero potem rozważać jakiekolwiek zakupy w grze. Grajcie za darmo, a potem płaćcie, jeśli gra jest tego warta…

Graj za DARMO

ZALETY OCENA GRYOcena
Zalety Oryginalne połączenie darmowej gry MMORPG ze strzelanka online
Zalety Bardzo dobra oprawa audiowizualna
Zalety Ciekawy pomysł i kierunek rozwoju gry
Zalety Stosunkowo łagodne mikropłatności
WADY
Zalety Błędy, wynikające ze świeżości gry
Zalety Niezbyt interesujące misje

NASZA OCENA
Firefall w oryginalny sposób łączy strzelankę i MMORPG, a że wygląda przy tym bardzo dobrze, powinna zdobyć serce nie jednego gracza. Autorski silnik Offset powinien śmiało hulać na komputerach różnych konfiguracji, dlatego nie martwcie się o przesadne wymagania sprzętowe. Trochę nudnawe misję mogą odstraszać, to samo, jeśli chodzi o drobne niedoróbki, ale nie sposób przejść obok Firefall obojętnie. Grę możecie śmiało pobrać na komputery, odstawiając na moment wasze przeglądarki. Znacznie większa dynamiką cechuje się Star Conflict lub World of Tanks, ale spokojnie możecie pograć w Firefall, którego oryginalność jest bezdyskusyjna.