Forge of Empires recenzja

Bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najlepiej zrealizowanych gier strategicznych w przeglądarce. Forge of Empires – po polsku i z opcją pobrania bezpłatnej wersji mobilnej.

forge_of_empires_scr_1
Graj za DARMO

Nie będę może omawiał, jak bardzo popularne są wszelkiego rodzaju gry strategiczne online, oparte na sprawdzonym modelu zarządzaj – bogać się – walcz.  Produkcje te, cieszą się nie słabnąca popularnością, a dodatkowym bodźcem do ich rozwoju jest postępująca „multiplatformowość” – gracze mają różne formie dostępu, nie tylko przez przeglądarki, ale także aplikacje mobilne (telefony i tablety). Forge of Empires jest właśnie taką strategią, a w chwili kiedy piszę tą recenzję, istnieje wersja mobilna na iOS, ale niebawem wejdzie do użytku także wersja na Androida. Za Forge of Empires stoi zasłużone już studio Innogames, które możemy nazwać, weteranami bezpłatnych strategii przeglądarkowych. Mają już na swoim koncie Grepolis, Plemiona i popularny Plemiona 2 – znają się na rzeczy. Przenosimy się do początków cywilizacji, bo do epoki kamienia łupanego – od tego momentu, musimy rozwijać miasto i niejako swoją cywilizację, by stopniowo piąć się coraz wyżej i wyżej w rozwoju technologiczny i cywilizacyjnym.

forge_of_empires_scr_4

Na starcie dostajemy nieduży kawałek ziemi, – 16 na 16 pól – na których rozwijamy miasto. Teraz może nie jest największy, ale z czasem dokupujemy dodatkowe miejsce na budynki. Najważniejszy jest ratusz, a zaraz potem, przychodzi pora na inne budynki. Znaczenia wojskowych budynków, nie muszę podkreślać, ale konstrukcje kulturowe i dekoracyjne, także są tutaj istotne – podobnie, jak rozbudowa dróg. Oczywiście kluczowe pozostają budynki odpowiadające za stały przyrost surowców, bo to na nich opiera się nasz postęp. Grając kilka dobrych godzin w Forge of Empires, poczułem lekką inspirację serią Cywilizacja – trochę tak, jakby strategia przeglądarkowa spotkała jedną z gier Cywilizacja. Zapożyczeń może nie ma zbyt wiele, ale wrażenie pozostaje – chyba, że tylko ja tak mam?!

forge_of_empires_scr_2

Podobieństwo to na przykład występowanie rzadkich surowców (miód, alabaster, skały marmuru), ale także drzewo technologii (i przeskakiwanie w nowe okresy cywilizacyjne). Co do surowców, zdobywamy do nich dostęp, przez podbój nowych ziem (!). Możemy to robić przez wysłanie wojsk lub wykup, co powinno zadowolić bardziej pacyfistycznych graczy. Jako, że nie wierzę w pacyfizm, raczej posługiwałem się swoimi wojskami. Jednostek jest na tyle duża ilość, że nie powinno być specjalnych narzekań.

I tutaj zaskoczenie! I to pozytywne! Walka przypomina trochę system wykorzystany w Heroes of Might and Magic, czyli mamy możliwość sterowania każdą jednostką w boju, na przestronnym polu bitwy. Przestrzeń została podzielona na pola, po których poruszają się jednostki, a wszystko rozgrywa się w wygodnym systemie turowym. Grając na ekranie telefonu lub tabletu, Forge of Empires to czysta przyjemność, szczególnie podczas walki.

forge_of_empires_scr_3

Forge of Empires wygląda przyjemnie, dlatego zarówno posiadacze przeglądarek (czyli każdy), jak i wersji mobilnej, mogą podziwiać wysokiej jakości grafikę i przyjemną muzykę. Jeśli tak właśnie mają wyglądać przyszłe gry w modelu Free to Play, to jestem na tak i to zdecydowanie! Jeszcze jedno. Mikropłatności, a tutaj niestety dość drapieżny system używany w bezpłatnych grach strategicznych. Niestety, wydawanie pieniędzy to kupowanie sobie zwycięstwa w kieszeni, chociaż dostaniemy trochę podstawowej waluty za darmo i to przy różnych okazjach. Można sobie testować, ale czy wydawać pieniądze? Decyzja należy do was…

Graj za DARMO

ZALETY OCENA GRYOcena
Zalety Obszerność – mnóstwo opcji, dodatków, epok i technologii
Zalety Oprawa audiowizualna zasługuje na szacunek
Zalety Dopracowana polska wersja językowa
Zalety Wprowadzenie technologii, czyli rozwiązań znanych z serii Cywilizacja
WADY
Zalety Mikropłatności, w dużym stopniu, wpływają na rozgrywkę

NASZA OCENA
Forge of Empires wybija się na czoło darmowych gier strategicznych, obok takich produkcji, jak Settlers Online i Anno Online. Jeśli tylko poszukujecie wysokiej jakości produkcji z innowacyjnym wprowadzeniem technologii, jak w popularnej Cywilizacji – powinniście zagrać w Forge of Empires. Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej i występuje także w formie aplikacji do pobrania na telefony! Nie zastanawiać się! Grać!