Imperia Online recenzja

Średniowieczna strategia Imperia Online to cofnięcie się do czasów wojen feudalnych, kiedy rycerze przelali krew za swoich panów. Czy chcecie rozwinąć swoje własne królestwo feudalne i werbować swoje zastępy rycerstwa?

imperia_online_scr_1
Graj za DARMO
Nie oszukujmy się – chyba każdy ma już na swoim koncie przygodę w jakiejś z darmowych strategii przeglądarkowych i zna trochę mechanikę rozgrywki? Jeszcze kilka lat temu, nie mieliśmy tak wielkiego wyboru, jaki jest teraz – wszyscy graliśmy w Travian lub OGame, a niedługo po nich (w 2005 roku), pojawiła się Imperia Online. Kilka lat na karku, jak widać ma, a co konkretnie oferuje graczom? Zacznijmy od standardowego samouczka i pierwszych kilku misji, by wgryźć się trochę w rozgrywkę… Imperia Online opiera się na sprawdzonym mechanizmie rozgrywki, który został oparty o rozwijanie miasta, zdobywanie surowców i toczenie walk z innymi graczami. Nic nowego, ponieważ trudno wymagać innowacji od gry, która sięga początków gatunku. Pierwsze misje, polegają na podstawowych działaniach, czyli rozbudowie miasta przez dodanie budynków i starania, by skompletować wszystkie z blisko 30 zadań.

imperia_online_scr_2

Wyregulowanie gospodarki to najzwyklejsze zadbanie o miejsca produkcji drewna, żelaza i kamieni. Z czasem, zwiększamy ich wydobycie i produkcje, z korzyścią dla naszego wirtualnego imperium. Kiedy to już mamy załatwione, przychodzi pora na budynki o charakterze militarnym, które będą produkować jednostki na front. Ponieważ Imperia Online rozgrywa się we Średniowieczu, tak więc i jednostki będą średniowieczne: rycerze, łucznicy, kusznicy, pikinierzy i tak dalej. Jak wiele starszych przeglądarkowych strategii, Imperia Online nie daje nam możliwości zmiany położenia wybudowanego budynku, a wszystkie mają już ustalone miejsce rozbudowy. Oprócz budynków militarnych, są także gospodarcze, a nawet badawcze – Uniwersytet jest kluczowy dla wynajdywania nowych technologii, które wspomogą nasz rozwój. Technologie są niezbędnym elementem rozwoju, bez którego nie będziemy w stanie odblokować lepszych budynków, ulepszyć Twierdzy, czy wpłynąć na generowanie surowców – bez badań ani rusz!

imperia_online_scr_3

I tak, w określonym momencie, przejdziemy do aktywności wojennych i zaczniemy tłuc się z innymi graczami – w ten sposób, możemy liczyć na dodatkowe źródło surowców i pieniędzy. Sam proces nie jest specjalnie wyszukany i trudno tutaj porównywać Imperia Online, na przykład z Heroes Online, gdzie możemy praktycznie sami kreować cały przebieg walki. Tutaj nie mamy kontroli nad jednostkami, a jedyne co jesteśmy w stanie zrobić to dobrać odpowiednie jednostki i przeglądać raporty z toczonych potyczek. Co ciekawe i nowsze gry, jak Settlers Online, posiadają tak mało rozbudowaną walkę. Osobiście bardzo sobie cenię, kiedy strategie oferują coś więcej niż tylko rolę widza.

imperia_online_scr_4

Prosta grafika 2D sprawnie ilustruje rozwijane przez nas królestwo. Z każdym dodanym budynkiem, możemy podziwiać bardziej rozbudowany obszar wokół zamku. Warto także wspomnieć o przyjemnej muzyce, towarzyszącej nam podczas rozgrywki. Co jeszcze? Przystępność i prostota,, ponieważ bezproblemowo można ogarnąć menu i obsługę gry. Wewnętrzny sklep? O nim nie można zapomnieć. Nie zaskoczył mnie on ofertą i wpisuje się w standardowe rozwiązania, dostępne w grach strategicznych Free to Play. Odblokowanie tego i przyśpieszanie niektórych opcji i budynków powinno zainteresować wszystkich graczy, którzy chcą mieć z rozgrywki znacznie więcej. Czy płatności mają wpływ na rozgrywkę? Zdecydowanie tak i niestety dotyczy to większości darmowych gier strategicznych.

Graj za DARMO

ZALETY OCENA GRYOcena
Zalety Przystępna i prosta w obsłudze
Zalety Interesujące jednostki, prosto z epoki Średniowiecza
Zalety Dopracowana Polska wersja językowa
WADY
Zalety Nihil novi sub sole – nic nowego pod słońcem…
Zalety Dość prosta, jak na dzisiejsze standardy strategii przeglądarkowych

NASZA OCENA
Czasami podróż w przeszłość może być przyjemna i tak właśnie jest w wypadku Imperia Online. Gra może nie wnosi do gatunku tyle, co Goodgame Empire czy Settlers Online, ale cały czas oferuje dopracowany model rozgrywki, sensowną oprawę graficzną, muzykę i dopracowane spolszczenie. Pytanie jest tylko jedno, czy interesują was gry strategiczne osadzone w Średniowiecznych realiach, czy nie? Jeśli tak, zagrajcie w Imperia Online – rejestracja jest darmowa, a gra nie wymaga pobierania klienta.