OGame recenzja

Jedna z pierwszych popularnych gier strategicznych online dostępnych na polskim rynku. Zobaczcie OGame, która przeniesie was w najodleglejsze zakątki galaktyki.

ogame_scr_1

Graj za DARMO

Niewiele gier przeglądarkowych jest w stanie pochwalić się równie bogatą historią, co wciąż niezwykle popularny OGame. W swoim czasie, była to jedna z najciekawszych i innowacyjnych gier, która pozwalała grać za darmo każdemu, kto był chętny się zarejestrować. Na polskim rynku Free to Play, to właśnie OGame – a zaraz obok niego Travian – spopularyzowały ten typ gier. Po rejestracji, gra przenosi nas głęboko w kosmos, gdzie toczyć będziemy brutalną walkę o władzę i wpływy. Kolonizowanie planet, eksploracja surowców i organizowanie wielkich kosmicznej floty – to praktycznie codzienność. Pod względem mechaniki gry, nie powinniście być specjalnie zaskoczeni: rozgrywka składa się z gromadzenia surowców, rozwijania infrastruktury, oraz tworzenia potężnej floty, której napady, będą stanowiły ważne źródło surowców. Kluczem są trzy surowce: kryształ, metal oraz cenny deuteryt. Właśnie ich stały dopływ, gwarantuje nam szerokie możliwości tworzenia coraz to nowych jednostek i ulepszenia kolejnych budynków.

ogame_scr_4

Każdy wybudowany budynek należy stopniowo ulepszać, by ten stawał się coraz bardziej przydatny. Oprócz kosztów surowcowych, trzeba poświęcić budowie odpowiednią ilość rzeczywistego czasu gry – to praktycznie standard większości dostępnych gier strategicznych w przeglądarce, a więc nic nowego. Oprócz ciągłego dbania o dopływ surowców, należy także zająć się obroną planety i budowaniem floty kosmicznej. I obrona i flota, powinny być proporcjonalne do poziomu rozwoju, ale to musicie wyczuć sami. W ramach uzbrojenia planetarnego, będziemy tworzyć działa laserowe, wyrzutnie rakietowe, potężne działa jonowe czy działa Gaussa, które sieją spustoszenia w pancerzach obcych statków kosmicznych. Odblokowanie wszystkich możliwości obronnych, wymaga czasu i surowców, a jak wiadomo, nie można też zaniedbywać rozwoju floty. Statki kosmiczne, to przednie cacuszka, które stanowić będą o silne naszej kosmicznej pięści – zaczynamy od budowy małych myśliwców, by stopniowo, przechodzić do coraz cięższych i zabójczych. Pancernik, a nawet coś w rodzaju Gwiazdy Śmierci, czeka na wszystkich cierpliwych graczy.

ogame_scr_3

Przyznam, że nigdy nie miałem Gwiazdy Śmierci, ale kilka Pancerników już jak najbardziej! Oczywiście wszystko straciłem, gdy ktoś mocniejszy zaatakował moją planetę i rozbił w pył całą flotę…Tak też się zdarza. Skoro mowa o bitwach, nie spodziewajcie się spektakularnych efektów – dostajemy zwykłe raporty o rezultacie potyczki. Jeśli chodzi o warstwę techniczną gry, OGame prezentuje się solidnie, ale podobnie, jak w wypadku Traviana, trudno jest ukryć archaiczność gry. Wszystko w grze jest reprezentowane przez obrazki, które połączeniu z wszechobecną prostotą, mogą robić nie najlepsze wrażenie. Biorąc pod uwagę, niemal 10 lat istnienia OGame, nie widzę powodu, by znęcać się nad niedoróbkami – ta gra jest produktem swoich czasów, a i tak trzyma się stosunkowo nieźle.

ogame_scr_2

Oczywiście, jak w innych strategiach mamy możliwość kontaktowania się z innymi graczami online; ustalimy strategię, pogadamy o najnowszych osiągnięciach klanu czy po prostu pogawędzimy o grach i życiu. A mikropłatności? Jak w innych przeglądarkowych strategiach, mają znaczący wpływ na równowagę pomiędzy graczami – niestety, tego nie jesteśmy w stanie uniknąć. Płacący gracze będę was niepokoić bolesnymi atakami, ale bez wątpienia i tak można spokojnie grać w OGame za darmo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wybór należy przede wszystkim do was.

Graj za DARMO

Zalety OCENA GRYOcena
ZALETY Klasyka przeglądarkowych gier strategicznych
Zalety Nieliczna gra rozgrywająca się w kosmosie
Zalety Nostalgiczna podróż w początki gatunku
Zalety Wypasione statki kosmiczne i możliwość posiadania własnej Gwiazdy Śmierci!
WADY
Zalety Wiele rozwiązań bazuje na technologii sprzed 10 lat
Zalety Jak w większości strategii online, mikropłatności mają duży wpływ na rozgrywkę

NASZA OCENA
Przygody w OGame, mogą cieszyć nawet po upływie niemal 10 lat od premiery gry. Z pewnością, poczujemy, z jednej strony, powiew klasyki, ale z drugiej, niezbyt przyjemny aromacik archaizmu – trudno ukryć fakt, że gra jest jednak dość przestarzała. Przyjemnie jest pograć na iPadzie, ponieważ twórcy zdecydowali się na wydanie gry na urządzenia mobilne, ale dobrze byłoby, gdyby zdecydowali się także wydać OGame na Androida.